Bugun...YÜZLERİNDEKİ ZORAKİ BİR TEBESSÜM SİZİ ALDATMASIN
Tarih: 11-01-2023 15:03:14 Güncelleme: 11-01-2023 15:11:14 + -


Yüzlerindeki zoraki bir tebessümün arkasındaki sinir, kızgınlık, gizlenen hırs, tek bir konu ile ifşa oluyor: Biz sadece kendimizi severiz, seçilenler bizden olsun isteriz, bizden olmasa da bizim emir kulumuz olsun isteriz. Çok açık ve net. Her halleri ile bunu istedikleri belli ve yine bizi tongaya düşüreceklerinden endişem var.


YÜZLERİNDEKİ ZORAKİ BİR TEBESSÜM SİZİ ALDATMASIN

YÜZLERİNDEKİ ZORAKİ BİR TEBESSÜM SİZİ ALDATMASIN

Yüzlerindeki zoraki bir tebessümün arkasındaki sinir, kızgınlık, gizlenen hırs, tek bir konu ile ifşa oluyor: Biz sadece kendimizi severiz, seçilenler bizden olsun isteriz, bizden olmasa da bizim emir kulumuz olsun isteriz. Çok açık ve net. Her halleri ile bunu istedikleri belli ve yine bizi tongaya düşüreceklerinden endişem var.

Bize gülücükler atan surat, iş vekil tercihine geldi mi, mahkeme duvarından daha şedit bir sertlikle karşımıza çıkıyor. Suratımıza bön bön bakıp, hafif bir alaylı gülüş ile “İnşallah” diyor. Belli ki gizli ajandalarındaki hesapta biz yokuz. Ama bizi kaybetmek de istemediklerinden sinsi planlarını uygulayarak her zamanki aldatma stratejisini uygulayacaklar.  

Mersavilerin her zamanki saflıkta olmadıkları, gizli ajandalardaki oyunların farkında olduğu ve bu sefer kesinlikle oyuna ve her türlü aldatmaya gelmeyeceği değerli dostlarımızın bire bir görüşerek yaptıkları anketlerle çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Buna göre akrabalarımızdan her hangi biri partilerin seçilebilecek milletvekili aday listesinde olmaması durumunda toplu olmasa bile yüzde doksan nispetinde oylar, parti seçiminde yer değiştirecektir. Yani hiçbir parti Mersavi oylarını çantada keklik gibi görmesin.

Genellikle mütedeyyin ve inançlı olan akrabalarımız, 2023 seçim stratejisinde birlik ve beraberlik içinde olacağına dair söz birliği etmişlerdir.

Partiler, şunu unutmamalıdır: Seçilebilecek bir sıradan, bir Mersaviye pusulada yer verilmez ise Mersavilerin yaşadığı bölgelere uğramamalı, boşa zaman harcamamalıdır.

Mersaviler içinde hali hazırda vekil olan (kimseyi aşağılamak için söylemiyoruz) tüm vekilleri, hem eğitimi, hem kültürü, hem siyasete olan hâkimiyeti, hem ilim, edep ve adap bilirliği ve memleket sevdası bakımından cebinden çıkartacak kapasiteye sahip birçok pırlanta gibi gencimiz ve bu işe gönül vermiş insanımız vardır. Bir kısmı hali hazırda bizzat siyasetin içinde, bir kısmı siyasetin kirli yüzü ile karşılaşınca küsüp köşesine çekilmiş vaziyette bir kısmı da devletine ve milletine hizmet aşkı ile devletin önemli kademelerinde azimle ve sabırla çalışmaktadır.

Kişisel hırsın, iyilik fırtınasının önünde bir sete dönüşmemesi gerektiğini bilen Mersaviler, bu vatan ve bayrak için namus ve şereften ödün vermeden dürüst olarak nelerin yapılabileceğini göstermek için siyasete girmelidir. Şehrimizin 120 binden fazla nüfusu ile en kalabalık aşiretlerinin başında gelen Mersavilerin, bölgede yok kabul edilen, silik bir aşiret durumunda sadece oy avcılığı için görülmesi Mersavileri derinden incitiyor. Bu incinmişlik siyaseten bir patlamaya sebep olacak ve topluca siyasi tercihlerin yer değiştirmesine de sebep olacaktır. Bu nedenle siyasi parti vekil adaylığı sürecinde partilerin Mersavilerin bu isteğini göz ardı etmemesini temenni ederiz. Yeni nesil, sorgusuz sualsiz bağlılık ifade etmiyor. Araştıran, inceleyen, sorgulayan ve karar veren geleceğin neslinden oy almak istiyor iseniz mutlaka  iki defa düşünmeniz lazım.

Dün akşam MER-DER’de idik. Her zamanki coşkun kalabalık. Bu haftaki misafirlerimiz, aslında misafir demek doğru değil ev sahibi demek belki daha doğru, Ak Parti Eski İl Başkanı Bahattin Yıldız, İş insanı Hadi Öğe Ağabeyimiz, Büyükşehir meclis üyesi Hasan Karataş, Eyyübiye Meclis üyesi Mahir Öğe, Tatlıcılar, Lokantacılar ve Köfteciler Odası başkanı Mehmet ŞAKAK ile bir arada idik. Sadık Başkan ve MER-DERliler hep bir arada. Birliğin ve beraberliğin gerçek fotoğrafı. Herkes samimi ve içten hem akrabalarına sahip çıkma hususunda hem de dernek faaliyetlerinin en güzel şekilde yürümesi hususunda tam bir fikir birliği ve akrabalık dayanışması. Aslında gerçek bir akrabalık ve birlik bilinci görülmek isteniyorsa ve insanların birbirine karşı menfaatsiz dayanışması resmedilmek isteniyorsa mutlaka MER-DER’e uğramak gerekir. Tüm üyeler ve misafirler içten ve samimi; yüzlerinde birlikte olmanın sevinci bedenlerinde rahatlık ve fikir dünyalarında bir özgürlük çok rahat hissediliyor. Demem o ki insanlar küçük hesaplarla menfaat devşirme peşinde olmadan bir topluluğa katılırsa gerçek bir iç huzuru yakalamış olur. Bahattin Başkan’ın ve Hadi Öğe Ağabey’in tecrübelerini paylaştığı sohbetimiz yeni fikirlerin, yeni projelerin ortaya çıkmasına sebep oldu. İstişare her zaman güzeldir. Gençlerimiz hem kendilerine rol model olabilecek genç ve yetenekli siyaset ve iş insanları ile tanışmış oluyorlar hem de ufuklarında yeni fikirlerin ışıldamasına sebep olan kıvılcımlar beliriyor.  Gözleri ışıl ışıl parlayan gençler sohbeti baştan sona çok büyük bir zevk ve merakla izlediler. Öyle ki zamanın nasıl geçtiği anlaşılmadığından bir buçuk saat olarak planlanan sohbet üç saat sürdü.

Daha önce yazdığımız bir yazımızda da bu hususu şöyle dile getirmiştik: “MER-DER, tüm siyasi görüşlerdeki akrabaların birbirlerine husumet beslemeden bir arada olabildiği, sadece akrabalığın konuşulduğu, gelecek ile ilgili plan ve projelerin istişare edildiği demokratik bir platformdur. Kibir girmez kapımızdan bizim. Birliğin ipine bağlıyız biz. Zengin fakir, eğitimli eğitimsiz, işçi, işveren aynı masa etrafında oturur insanca, edebimizle sohbet ederiz. Davetimiz akrabalık bağı ile ben Mersaviyim diyen herkesedir.

2023 yılı haziranında (Öne alınmazsa) yapılacak bir seçim var. Bu seçimlere gidilirken gücünüzü aşiretinizden alacak ne yaptınız? “Ben bana yeterim” deyip milyonlar harcayarak bir vekillik sırası alacağınızı düşünüyorsanız aldanıyorsunuz. Urfa siyasetinde işler böyle yürümüyor. Bunu daha anlamadınız mı? Siz ne kadar becerikli olursanız olun, çok özel bir yeteneğiniz, çok özel bir bilgi birikiminiz, bilim adamlığınız dahi olsa ardınızda büyük bir oy potansiyeli olan aşiretininiz olmazsa boşa kürek sallamış olursunuz. Karar vericiler tüm bunları analiz ederler. Dikkat etmişsinizdir kendi aşireti içinde belli bir oy karşılığı olanlar “mafya” dahi olsalar karar vericiler tarafından tercih edilmektedir. Nitekim Urfa vekillerinin birçoğunun incir çekirdeğini dolduracak bir ayrıcalığı (özelliği) olmadığı körler ve sağırlar tarafından da bilinir durumdadır. “

MER-DER her zaman her ortamda kesinlikle siyasetten uzak olduğu açık yüreklikle söyleyen ve bu hususta hassas olan bir dernek. Siyaset herkesin kendi tercihidir. Herkes kendi siyaset yolunda özgürce gidebilir ama dernekte siyaset tartışılmaz. Çünkü siyasetin konuşulduğu ortamda birlik sağlanmaz. Her toplumda mutlaka farklı siyasi görüşte olan insanlar olabilir. Biz bunu tartışmayız. Kimseyi siyasi görüşlerimize çekmeye çalışmayız. Kimseyi de siyasi görüşlerinden  dolayı kınamayız. Bu nedenle huzurlu bir ortamda oturur dostça sohbet ederiz.

Fakat buna rağmen memleket siyasetinde mutlaka olunması gerektiğini da savunuruz. Akrabalarımızın başkasının istetmesi gibi davranmasını istemiyoruz. Biz bu kutsal topraklarda yüz yıllardır varız ve artık kör talihin bizim de yüzümüze gülmesini bekliyoruz. Bunun için siyaset adamlarımızın seçilme potansiyeli olan partilerden aday gösterilmesi durumunda mutlaka toplu bir şekilde desteklemesi gerektiğine inanıyoruz. Aksi takdirde bizimle adeta alay edercesine gözümüzün içine bakıp her zamanki klişe cümlelerle oy isteyenlere; “Bizim sizin palavra taahhütlerinize tahammülümüz yok, güle güle!” dememiz gerekir.

Burada isim sayarak bazı akrabalarımızı öne çıkarmak ya da arka plana atmak istemiyoruz. Tüm akrabalarımız bizim için değerlidir. Onların ayaklarına taş değse bizim yüreğimiz sızlar. Yoksulluk ve yokluk içinde yüzen bu talihsiz Anadolu Mersavilerinin artık ayağa kalkarak şahlanmasının zamanı gelmiştir. Yanlış anlaşılmasın, memleket idaresinde adil ve asil bir yönetimin nasıl olabileceğinin örneklendirilmesi için sahada olmamız gerekiyor.

MER-DER

11.01.2023


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 • İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
  İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
 1. Bilek Güreşi
 2. MER-DER OKUYOR
 3. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 4. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 5. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 6. İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI