Bugun...


Ömer ÇAPAN


Facebookta Paylaş

NEDEN BU ÖFKE..?
Tarih: 18-09-2023 11:15:00 Güncelleme: 18-09-2023 11:18:00


NEDEN BU ÖFKE..? 

Son günlerde toplum olarak adeta bir öfke patlaması yaşıyoruz, kardeşimize, komşumuza, cemaatimize eşimize, işimize, çocuklarımıza kısaca her şeye karşı öfke doluyuz. Üstelik sudan sebeplerle öfkelenmek ve kavga etmek için bahane arıyoruz ya da bahaneye bile gerek kalmadan öfke seline kendimizi kaptırıyoruz daha sonrasını varın siz düşünün kız sadece anlık bir öfkenin nelere ne tür facialara sebep olduğunu az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Gün geçmiyor ki ölümler zulümler kavgalar aile faciaları yaşanmasın asılanlar vurulanlar boğulanlar kaçanlar tutanlar bayılanlar yıkımlar… liste uzadıkça uzuyor. Televizyon ekranını ve sosyal medyayı artık açmak istemiyoruz, hepimizi bunaltıyor insanı bu türden haberler. Hepsinin bir tek sebebi var. Anlık gelen yersiz öfkeye gelen teslimiyet, diğer bir ifadeyle şeytana teslimiyet.! 

 

Sahabe-i kiramdan biri Resul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'e gelerek ya resulallah bana bir nasihatte bulun deyince efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem: öncelikle soruyu soran sahabiye, gıyabende bizlere "öfkelenme!" demişti. (Buhari: Edep 76) Öfkenin tahrip gücünü bilmeyen biri için çok basit gibi gelebilir ama aslında efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin söylediği tek kelimelik nasihat toplumsal ve kişisel barış ve huzurun sağlanması için hayati önem taşıyor. Her asırda olduğu gibi günümüzde de cezaevlerimiz bir anlık öfkesine yenilen, öfkesinin esiri olan katillerle, canilerle, cahillerle, başka bir ifadeyle mahkumlarla dolu. Başka bir boyuttan bakacak olursak, sadece cezayı çekenler onlar olsa bir "cezayı haketti" dersiniz. Ancak mahkumların dışarıda sersefil bir şekilde göçebe gibi yaşayan eşi ve çocukları, kardeş ve yakınları büyük bir mağduriyet ve mahrumiyet içerisinde hak etmedikleri huzursuz bir hayatı yaşamak zorunda kalıyorlar. Yine mezarlıklarımız öfkesine yenilerek arkalarından büyük acılar bırakıp beddua alan cesetlerle dolu. Hastaneler yaralılarla, yurtlar yetimlerle, huzurevleri anne babalarla, caddeler aile sevgisinden ve ilgisinden mahrum çocuklarla dolu. Hiçbir insanın hele de müslümanın sudan sebeplerle öfkesini bahane ederek bir başkasına zulmetmeye, haksızlık yapmaya, geride aileleri ve sevdikleri için toplumsal bir facia oluşturmaya hakkı yoktur. Bir müslüman ilerde keşke dememek için, öfkenin yolaçacağı dünya ve ahirete yönelik telafisi mümkün olmayan sonuçlarını düşünmeli ve öfkenin asıl sebebinin şeytan ve nefis olduğunu idrak edip öfkesine asla yenilmemelidir. Bu konuda cenab-ı Allah Celle celalühü şöyle buyuruyor: "Onlar takva sahipleri bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar öfkelerini yenerler insanlar affederler." (Ali İmran 134) Yüce Allah öfkeyi yenenlerin takva sahipleri olduğunu, muttaki olmanın temel ölçülerinden birinin öfke kontrolü yapmak olduğunu ifade ediyor. Yine öfkemizi kontrol etmenin yöntemini de Hidayet rehberi Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem bizlere şöyle açıklıyor: "Öfke şeytandandır, şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateş ancak su ile söndürülür biriniz kızdığı zaman abdest alsın." (Ebu Davud, edep 3)

 

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem öfke ateşinin ancak abdestle yani suyla söndürüleceğini söylemesine rağmen, hala inatla ve ısrarla silahla, kavgayla şiddetle söndürüleceğini iddia edenlere ve böyle davrananlara yazıklar olsun. Asırlardır denendiği halde şiddet ve kavga ancak gözyaşı, sefalet, mağduriyet, üzüntü ve düşmanlıktan başka bir şey getirmemiştir. 

 

Öfkesini yenemeyip, esiri olan hiç kimse abdestten daha yapıcı ve rahatlatıcı bir çözüm bulamamıştır. Öfke anında alınacak abdest ve suyun vereceği serinlik sadece öfke sahibine değil başta sevdikleri olmak üzere tüm toplumu rahatlatıp serinletecektir ve eğer öfkelenen kişi yiğit ise, ve kendisine güveniyorsa, hem yaşarken hem de öldükten sonra güzel nâm alıp, gerçek bir pehlivan olarak anılmak istiyorsa yine yapacağı şey "öfkesini yenmek" olacaktır. Bu konuda hazreti peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: "Gerçek pehlivan güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hakim olandır." (Müslim bir 106)

 

 Son sözüm: öfke ile kalkan zararla oturur 

 

Selam ve dua ile…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 • İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
  İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
 1. Bilek Güreşi
 2. MER-DER OKUYOR
 3. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 4. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 5. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 6. İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI