Bugun...


Hüseyin KAYA


Facebookta Paylaş

KAHVESİ ACI, DİLİ TATLI DİYAR
Tarih: 28-02-2017 14:06:00 Güncelleme: 28-02-2017 14:54:00


KAHVESİ ACI, DİLİ TATLI DİYAR

Bir seher vakti düştü satırlarıma Urfa. Kırmızı yağmurlar altında ölüme inat kazanılan hürriyetini efsunkâr kalemime al mürekkep olup, beyaz yapraklara varma adına. Takvimler zaferinin 96. yılını gösterirken yer bulamalıydı benim cümlelerle haykırışlarımda. Lakin yazılmaz ki tarih yazanların destanları; anlatılamaz tam hakkıyla. Kalemimden dökülenler sadece his ufkumdan söylenen şeyler olacaktı sonuçta. Sen ki, zifiri karanlıklara donanımlı düşmana karşın duanın bereketi ile doğmuş güneşsin. Senin destanını kim anlatacak kadar ruhunla bütünleşsin.

Ferhat’ın Şirin’ine beslediği duygu mudur aşk; yoksa toprağın yorgun, gökyüzünün durgun olduğu Urfa’nın bayrağı uğruna düşman kuvvetlerine ağır şartlarda direndiği günlerde vücuduna saplanan her kurşunu “vatan siye canım feda” nidasıyla karşılayan cesur erlerin azmi mi. Gündüzün bile şanlı şehrimin istikbaline göz diken alçaklara gece gibi çökmeyi dileyen ruhu, ağlamaktan nuru sönen gözü v arken, şehidin Urfa’ya olan sevdasını,  “aşk” gibi üç harfli bir kelimecik ile ifade etmenin ne lüzumu vardı ki.

Yıl 1920. Siyahı beyaza boyayan Urfalım duruyor en ön safta. Rüzgâr aşkı taşırken kanatlarında Urfa’m umut meşalesi ile yürüyor kurtuluşa. Mehmet’im ana hasreti, yâr hasreti, henüz doğmamış çocuk hasreti nedir bilmeden savaşıyor Fransızlarla. Mor menekşeler aydın gelecekte de bu millete açmak için yalvarıyor Peygamberler Şehrine.

Mahrumuz kendimizden, koca Dünyayı aydınlatan Güneşten yoksun ama gibi. Her geçen dakika, her giden gün, her ay ve her sene daha unutulur, yok olur şanlı şehrimin şanlı mazisi. Ondandır bizim gelenek ve göreneklerimizi kısır gösteren Batı Canisi. Açsak gözümüzü de baksak şehrimize, bir kez daha sersek bu medeniyet şehrini Göbekli Tepe’si ile dünyanın gözü önüne.11Nisanımızı haykırsak her Urfa’ma göz dikene. Yoksa kültür kendini tanımayanın kalbini ayakları altına alır da yolunu keser, tökezletir. Bil ki özü tanımak için düşlemek değil, bilmek gerekir. O zaman sefalet, esaret bizden temelli el çekilir. Hissedersen, yaşatırsın kendinle kültür servetini, işte o zaman gülmez hiçbir yüz, sen gibi.

“Gamlıyam bugün ağey, yüreğim yanar” ağıtları duyulur Urfa’ya göz dikildiğini duyan gencin yüreğinde. 11 Nisan’a uzanan kağnılar usul usul ilerliyor. Bebeklerin mermilerin üzerinde uyuduğu kağnılar mahzun, destanın yazılışını izlemekte. Vatanın kalp atışı yankılanır ta Karacadağ eteklerinde. Kan alıp, gam veren kızıl gökyüzünün nefesi dahi taşınıyor kadınların kollarında. Yürekleri öyle güçlü idi ki Urfalı anaların düşman değil, onun ecdadı gelse ezilirdi bu yüreklerin altında.

Fransız komutan Saco, atına binme fırsatı bulamadan Şairin dili ile;

“Ey kanı ile toprağı vatanlaştıran erler,
Ey gözlerin ışığı, Gönüllerin baharı,
Tende can, tarihte şan; ezelden er oğlu er,
Ölümsüz milletin ölümsüz çocukları.” (Halide Nusret Zorlutuna) tarafından akabe boğazında yere seriliyordu.

Şanlıurfa! Leyla gözlü ceylanlar, gözü kara kahramanlar diyarı. Yüreklerin ortasına demirden ateş topları saplansa bile, yüzlerinde vatanları uğruna can vermenin sevincini yaşayan çetelere vız gelir Fransız’ın imdadı. Cibril-i Emin sıraya dizerken cephede orduları gökten inen melekleri sezen Şehrim, sana vurgun kalbimle bil ki sana amadeyim. Bir an bile susturmalarına izin vermedin ezanları. Böyle destan görmedi nisan, nisan olalı. Kanı ile toprağı vatanlaştıran erlerin kahvesi acı, dili tatlı diyarı.

 

Davut Peygamberin sesini dinledim Akabe Boğazında.
Halil İbrahim’in sofrasından yedim sıra gecelerinde.
Hazret-i Eyyub’un sabrını buldum Harranlı bacılarda
Şanlıurfa talihin gülecek, parlayacak senin de yıldızın semada.

Hüseyin KAYA

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 • MERDER ZİYARETLERİ1
  MERDER ZİYARETLERİ1
 • MERDERDE EĞİTİM
  MERDERDE EĞİTİM
 • MERDERİN AÇILIŞI
  MERDERİN AÇILIŞI
 • MEDER KİTAP DAĞITIMI
  MEDER KİTAP DAĞITIMI
 • Mersaviler
  Mersaviler
 1. MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 2. MERDER ZİYARETLERİ1
 3. MERDERDE EĞİTİM
 4. MERDERİN AÇILIŞI
 5. MEDER KİTAP DAĞITIMI
 6. Mersaviler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 2. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 3. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 4. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI