Bugun...


Hüseyin KAYA


Facebookta Paylaş

Hayat bir yerde başlar
Tarih: 25-05-2023 14:19:00 Güncelleme: 25-05-2023 14:22:00


Hayat bir yerde başlar

Hayat bir yerde başlar. Her sonun bir başı vardır. Bugün başlayan hayat takdir edilen süre dolduğunda sona erer. Her sonun yeni bir başlangıcı vardır. Hayat dinamiktir. Yaratan öyle takdir etmiştir. Allah yarattığı her şeye bir süre takdir etmiştir. Canlı da olsa cansız da olsa bu takdir vardır. Kainattaki her şey için bu durum böyledir. Görülen ve görülmeyen tüm bileşenlerin bir sonu vardır. Biz bu son bulan varlıkların akıbetini bilmiyoruz. Allah’ın bize gerek Kur’an- ı Kerim’de berttiği durumlar, gerekse önceki peygamberlerin hayatlarından öğrendiğimiz durumlar ile anlayabildiğimiz ölçüde bilgi sahibiyiz. Ölüm bir haktır. Bu hak inkâr edilemez. İnkâr ölümden sonrası hakkındadır. Bazı insanlar kendilerine Allah tarafından sunulan aklı zorlayarak ölüm ve ötesinin olmadığını söylemeye ve hatta ispat etmeye çalışır. En güvendikleri tezleri de gidenin bir daha geri gelmemesidir. Oysa bir yerer gidip gelmemek oranın yok olduğu anlamına gelmez. Henüz dünyada bile birçok yerin keşfedilmesinden önce insanlar yaşadıkları yerlerden başka yerlerin varlığından ve buralarda kendilerine benzeyen insanların varlığından habersizdiler ve kendilerine böyle varlıkların olduğu söylendiğinde de inanmıyorlardı.

Bugün teknoloji, bizi hem aydınlatmaya hem de şaşırtmaya devam ediyor. Teknoloji ile anlaşıldı ki hayatta her şey olabilir. Aklımızın algılamakta zorlandığı her şey bugün çeşitli keşiflerle ortaya çıkartılmıştır.

Allah yaratıcıdır. Her varlığın bir ustası olduğu gibi kâinat dediğimiz bu evrenin de bir ustası olsa gerektir. Her şey iki büyük kütlenin çarpışmasında meydana gelerek bu kadar mükemmel bir nizam içinde duracak kadar akıllı olamaz. Nizam ve intizam veren bir yaratıcı olsa gerek. İşte bu Allah’tır. Allah’ı her zaman tartışmak sadece akıllara zarar verir. Allah ezel ve ebet ile ifade edilen eşi ve benzeri olmayan, doğmamış ve doğurmamıştır, tektir. O bir varlık değildir. O kendine hastır. Ve bizi yoktan var eden, var ederken de birçok mucizeler ile destekleyen, anne karnında bir göbek bağı gibi basit bileşen ile besleyen, yaşatan ve vakti geldiğinde dünyaya salandır. İster inanın, ister inanmayın ama insan doğum ile yeni bir boyuta geçer. Yeni bir yaşam şekli gelişir, yeni zorlukları ve güzellikler yaşar.

Doğmadan önce anne karnında olan çocuk yeni bir boyuta geçeceğini ve farklı bir yaşam tarzı ile karşılaşacağını bilmez, kabul da etmez, söylense de inanamaz. Nitekim bu durumu hayali bir konuşma ile şöyle ifade edebiliriz:

Bir rahmi paylaşan iki bebek olduğunu düşünelim ve bunlar kendi aralarında konuşuyorlar. Bunlardan biri diğerine demiş ki:

 • Sence doğumdan sonra hayat var mıdır?
 • Tabi ki. Doğumdan sonra kesin bir şey vardır. Belki de biz burada geleceğe hazırlanıyoruz.
 • Bence çok saçma. Ne olabilir ki?
 • Tam olarak bilmiyorum ama bence buradan daha fazla ışık olabilir. Belki ağzımızla yemek yiyebiliriz ve bacaklarımızla yürürüz, görebiliriz, nefes alabiliriz
 • Çok saçma! Yürümek imkânsız bir şey ve ağızla yemek de çok saçma. Zaten göbek bağı bütün ihtiyaçlarımızı görüyor. Oraya giden hiç kimse geri dönmedi. Demek ki doğum hayatın sonudur.
 • Bundan emin olamayız. Ama şundan eminim ki, biz annemize gideceğiz ve o bizimle ilgilenecek.
 • Anne mi? Gerçekten anneye inanıyor musun? Gerçekten varsa nerede peki?
 • O, bizi sarmalayan şey.
 • Gerçekten varsa ben neden onu göremiyorum? Demek ki yok.
 • Bazen sessiz olduğunda onu duyabilirsin, hissedebilirsin ve algılayabilirsin.

 

Allah’ın bu mucizesini kısa ir zaman önce dede olarak gördüm. Daha dün karanlık bir su dehlizinde gözleri kapalı, ağzı kapalı, ayakları ve elleri sarmal bir şekilde duran, göbek bağı ile tüm besin ihtiyacını zahmetsizce alan yavru, bugün ağlayıp sızlamakta, acı çekmekte, gözyaşı dökmektedir. Yardıma muhtaç, kemdi başına hiçbir şey yapamayan aciz bir varlık konumundadır. Anne karnındaki zamanını tamamlayan ve kapalı bir fanus içinde yaşayabilen insan, dünyada bir an olsun kapalı bir yerde nefessiz, susuz ve aç kalamamaktadır. Buna inanan insan, kıt aklı ile ahireti inkâr etme cüretini göstermekte ve Allah’a bir nevi şirk koşmaktadır. Çoğunun dilinde olmasa da, içinde ahirete ve öldükten sonra yeniden dirilmenin olmayacağına ya da olamayacağına yatkın bir düşünce vardır. Allah’ın emir ve yasaklarının çiğnenmesinde bu gizli belki de farkında olmadan sahip olunan inançsızlık vardır.

Asıl meselemize gelelim. Anne karnındaki bir bebeğin doğumu, bir yok oluş olmadığı gibi, şu dünya hayatındaki insanın da ölüm ile hayatı son bulmaz. Bizim ölümden sonraki hayatı görmememiz ahiretin olmadığına delil olamaz. Bu nedenle ahiret vardır. Biz doğum ile dünyaya geldik, ölüm ile de ahirete, bir başka boyuta geçeceğiz. Ve burası bizim için oradaki sahibimize kavuşacağımız bir yerdir. Allah yerlerin ve göklerin Rabbi’dir. Bizi yoktan var eden, yine vardan yok edecek ve yoktan tekrar var edecektir. Aslında gerçek bir yok oluş yok, sadece mekân değiştirme var. Akıllı insan mekânın kıymetini elden gitmeden bilir ve yeni mekânına hazırlık yapar. Akıl Rabb’imizin bize sunduğu en büyük nimettir. Ruhun, beden kılıfı ile kötü işler yapmaktan korunması aklın, Allah’ın emrine uygun kullanılmasına bağlıdır.

Allah bizi şaşıranlar ve sapanlardan eylemesin.

Hüseyin KAYA

25.05.2023

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI