Bugun...Neden Olmasın
Tarih: 16-11-2022 10:27:30 Güncelleme: 16-11-2022 10:38:30 + -


Bizim nazarımızda aşiret, bir eğitim yuvasıdır; bu yuvanın fertleri olarak gerekli sorumluluğu hep birlikte almalıyız.


Neden Olmasın

Proje Fikirleri 1

Neden Olmasın?

Her hafta MER-DER’de toplanarak tecrübelerimizi genç kardeşlerimiz ile paylaşıyoruz. Her toplantıda yaklaşık otuz kırk kişi bulunuyor. Bir kısmı ilk defa MER-DER’e geliyor, bir kısmı daha önce defalarca gelmiş bulunuyor. Hepsi de pırlanta gibi gençler. Çoğu okumuş ve çeşitli üniversiteler bitirmiş, bir kısmı işsiz, bir kısmı kendi işini kurmuş ya da devlet dairesinde işe girmiş. Hepsi geleceğimizin teminatı, birer yıldız….

Mersavi gençleri, geçmişinin verdiği sağlam kültür ve moral desteğini yanına alarak, hayat tecrübesi yaşamış önde giden akrabalarının yılların verdiği tecrübelerin aktarıldığı MER-DER toplantılarına katılmasından ilham alır. Bu toplantılarda aldığı feyiz, ruh ve iş dünyasında yeni düşünce ve hedeflerin oluşmasına sebep olur. Bu sohbetler, tanışıklık, dostluk ilişkilerinin gelişmesine sebep olurken aynı zamanda büyük bir birliktelik, yalnız olmama farkındalığı oluşturur ve hayatın paylaşınca daha güzel olacağı zevkini yaşatır. Geleceğin istişare ile daha güzel olacağı bilincine varır. Bilgi ve tecrübe paylaşımı, yeni ufuklar açar, yeni hedefler ortaya çıkartır, geleceği yeniden planlamaya yardımcı olur.

Bizler tüm akrabalarımıza rehber olma görevimizi yerine getirirken, iş ve çevre edinme şartlarının konuşulduğu çok kıymetli toplantılar ile gençlerini ufkunu açma hedefimize doğru tüm şartları zorluyoruz.

Dernek, akraba topluluğunun, bir töhmet altında kalmadan, minnet duymadan bir arada bulunabileceği yerdir. Bu nedenle sevgi ve saygı çerçevesinde derneğe gelen herkesin aynı kıymette olduğu, değer gördüğü; bilginin ve beraberliğin değer bulduğu bir yer olarak çay içilirken, tatlı sohbetlerin ve tanışmaların, hesapsız bir ortamda bulunmanın zevkini tatmak adına, gençlerin ve tüm akrabaların bir ortamda olmanın huzurunu yaşamak üzere dernek toplantılarına katılımın artmasını arzu ediyoruz.

Çoğu gencimiz kendi yeteneklerinin farkında olmadan yıllarca ne yapacağını bilmeden yaşıyor. Hem fırsatların değerlendirilmesi hem de yeni fırsatlar hakkında bilgi sahibi olmak için dernek istişare toplantıları fırsatının değerlendirilmesi gerekir. Çeşitli projelerin konuşulduğu, gelecek ile ilgili planların yapıldığı, fırsat ve imkânların değerlendirildiği bu toplantılar ile henüz okumakta olan ve mezun gençlerimizin faydalandığı yaşam ortamlarının meydana geldiğini memnuniyetle görüyoruz.

Toplantılarımıza yakın bir gelecekte Mersavi aşiretimizin ileri gelenlerini ve toplumumuzda örnek tavır ve davranışları ile ön plan çıkmış kendine has özellikler taşıyan kişileri de davet ederek istişare ve sohbet toplantılarımızı daha verimli ve rehberlik edici bir duruma getirmek istiyoruz. Tecrübe ve bilgi paylaşımı, yeni neslin hayallerini ve hedeflerini planlarken faydalanacağı tecrübe merdivenlerinin rehberliğinde daha güzel ve faydalı olacaktır.

Dernek olarak akrabalarımıza verdiğimiz maddi katkının yanı sıra, uhrevi ve dünyevi alanda da rehberlik etmek gayemizdir. Biz (MER-DER) kendimizden değil, akrabalarımızdan bildiğimiz üstün başarıya giden yolların paylaşımını yapmak, insanlık adına yeni yetişen gençlerin topluma faydalı olması için çalışmak hedefindeyiz.

Sözün özüne gelelim. Biz kardeşiz. Allah, bizi Müslüman olarak yarattı. Bu konuda çok şanslıyız. Müslüman’ın en önemli özelliği insanların tamamını kutsal bir varlık olarak görmesi ve Müslümanları kardeş bellemesidir. Biz Müslümanlar olarak önce akrabadan başlayıp çevremize elimizden gelen yardımları yapmak ile mükellefiz. Bu minvalde Mersavi akrabalarımızdan maddi olarak zor duruma düşmüş, geçim sıkıntısı çeken, evinde yeterli yiyecek ve eşya bulunmayanların tespit edilmesini hedefliyoruz. Mümkünse bunlara, aile reisine veya fertlerinden birine iş imkânı sağlamak; bu mümkün olmaz ise ihtiyaç duyulan ölçüde maddi ve manevi yardımda bulunmak istiyoruz.

Nitekim yardımsever akrabalarımızın desteği ile 2022/ 2023 öğretim yılında elli dokuz üniversitede okuyan öğrencimize burs veren derneğimiz, bu güzel yardımlaşma faaliyetini de yapacak kapasiteye sahiptir.

Bu konuda tüm akrabalarımıza görev düşmektedir. Her Mersavi ferdi bir hafiye gibi akrabalarından durumu yardıma muhtaç olacak seviyede olanları tespit edecek bilgilerini derneğe ulaştıracaktır.

Aynı zamanda yardım edebilecek hayır sahiplerinin tespitini yapan dernek, veren el ile alan el arasında aracı olacak ve hayrı yapanların gizli kalmasını (isteğe göre aşikâr edilebilir) da sağlayarak hayra vesile olacaktır.

Böylece hayattan sırtına sert bir yumruk yemişlerin, mutluluğu boğazına takılanların yaşama mücadelesinde cesaretine cesaret katma adına destek olmanın iç huzurunu yaşamak istemekteyiz. Ölmeden önce iyilik zincirinin bir halkası olmaya hazırız. Dünya hayatının süsüne aldanıp ziyanda olanlardan olmayıp Allah katında değerli ve kalıcı olana yönelmektir gayemiz.

Şunu unutmamak gerekir ki, mevki makam elden çıkar, gider; üstelik sana sormadan. Fakat insanlık ebedidir, ölmez. Bugün övündüğün varlığın, yarın elinden gider ama iyilik altın gibidir, rengi solmaz, senden sonra kıymetini yitirmeden parlamaya devam eder. Dua eden dillerin, sana bağlı gönüllerin, değer veren yiğitlerin olmasını istiyorsan hayır işleyeceksin.

Bizim nazarımızda aşiret, bir eğitim yuvasıdır; bu yuvanın fertleri olarak gerekli sorumluluğu hep birlikte almalıyız.

Allah’a sonsuz şükürler olsun ki, Mersavi akrabalarımızdan hayır sahiplerinin varlığı bizi fazlasıyla memnun etmektedir. Şunun kesinlikle unutulmaması gerekir ki, malı da mülkü de veren Allah’tır ve Allak bunları istediğine verir. Allah’ın verdiği malı yine Allah yolunda harcamak, malın azalmasına değil artmasına sebep olur. Allah, hayır sahiplerinin Allah yolunda harcadığı malı, misli ile bereketlendirsin, âmin.

AKRABALARIMI TANIYORUM, AKRABALARIM BENİ TANIYOR
 

BİZ BİR AİLEYİZ PROJESİ 2022 / 2023

                                                                      (AİLEDE İYİ ÖRNEKLER)


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 • İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
  İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
 1. Bilek Güreşi
 2. MER-DER OKUYOR
 3. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 4. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 5. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 6. İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI