Bugun...MER-DER VE AŞİRET ALGISI
Tarih: 16-06-2023 11:37:29 + -


MER-DER VE AŞİRET ALGISI


MER-DER VE AŞİRET ALGISI

MER-DER VE AŞİRET ALGISI

Mersaviler Şanlıurfa’da yüzyıllardan beri şehir hayatına kattıkları apayrı bir kültür ve yaşam kalitesi ile yaşamaktadırlar.

Her aşiret reisi ve her Urfalı aynı şeyi söyler Mersaviler hakkında: Onlar memleketin en mülayim insanlarındandır.

Bu mülayim insanların gençleri -özellikle biraz mürekkep yalamış gençleri- bir araya gelerek 2007 yılında bir dernek kurdular. Amaçları Mersavilerin her türlü şiddet ve gayri insani duruma buluşmamasını sağlamak ve sahip oldukları insani vasıfların, tüm insanlara iyi örnek olacak şekilde devamını sağlamaktı.

Büyük ölçüde amacına ulaşan dernek, yaptığı eğitim çalışmaları ile gençlerin toplumsal kimliklerini kazanmasına katkıda bulundu.  Erdemli bir gençlik yetiştirmek için gayretler sergilendi. Yoksulların elinden tutuldu. Güçsüzlerin yanında yer alındı. Statüko yıkıldı. Kısacası aşiret kabuk değiştirdi. Zaten var olan demokratik düzenin sosyal hayatta daha da yer alması sağlandı.

Bağımsız bir fert olarak hayatını devam ettiren insanların kendi geleceklerini tayin etmede kimsenin tahakkümünde kalmaması ve kendi kararını kendisinin vermesini sağlamak için çalışmalar yapıldı.

Şimdi insanlar büyüklerine daha saygılı, aşiretin kanaat önderlerine hürmetkâr, ama özgür iradesinden de ödün vermeyen bir yapıya kavuşmuş durumundadır.

Bizde aşiret güç demek değil, birlik ve kalkınma demektir. Güçlü olanın zayıfı ezdiği bir dünyada sadece güçlenmek ve zalimlerin zulmüne ortak olmak değildir aşiret. Aşiret zalime karşı durmaktır. Bu nedenle bizde zalim ağalar olmamıştır. İnsanlara yol gösteren cömert ağalar olmuştur.

Aşiretimizin ileri gelenleri, yeni yetişen gençlerin önünü tıkamamalı, tam aksine olabildiğince önlerini açmalı ve onları maddi ve manevi olarak desteklemelidir. Bazı aşiret liderleri gibi kız ve erkek çocuklarının okumasına karşı durulmamalı, eğitim, hayatın her alanında desteklenmelidir.  

Hal böyle olunca da hem kızlar, hem de erkekler okumalı ve bugün aşirete olan vefa borçlarını bir dernek bünyesinde aşiretine hizmet ederek göstermelidir.

Bu nedenle şu çağrıda bulunmak istiyoruz: Bu aşiret 16. Yüz yıldan beri bu bölgede mütedeyyin bir aile olarak yaşayagelmiş,

Aşiretin her türlü derdi ile ilgilenen ve yeni ufuklar açan bir dernek olarak MER-DER, akrabaların her türlü dertleri ile dertlenmek, insanlar arasında sevgi ve saygı tohumları ekmek üzere, özellikle eğitim alanında gençlere burs vermek, okuma salonu kurarak gençleri ve tüm Mersavileri okumaya teşvik etmek, kendi kendine yeten bilimsel düşüncelere sahip, basit olay ve durumlara kapılıp kargaşaya sebep olacak eylemlerden uzak durmak üzere fikir ve düşünce üretebilen bir nesil yetiştirmek için gayret göstermektedir. Bugün toplumumuzun en çok ihtiyaç duyduğu barış ortamını bozmaya teşebbüs edecek her türlü söz ve eylemden uzak durulması gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Çeşitli çıkar gruplarının gençleri toplumsal olaylara sebep olacak faaliyetlere sürüklemesine müsaade etmememiz gerektiğine inanıyoruz.

Dernek olarak ulaşılmak istenilen insani değerleri şöyle belirlemişiz. Aslında tüm toplumun sahip olması gereken bazı insani değerler, davranışlar ve haller vardır. Bu tüm uluslarda ve dinlerde aynıdır. Biz bunu ailemiz için şöyle dile getirdik.

MERSAVÎLER;
 
Hoşgörülü,
Nezaketli,
Yardımsever,
İnsancıl,
Kavgadan uzak,
Kin gütmeyen,
Kendi içinde adil
Bilgi birikimine sahip,
Demokrat,
Geçmişinden kopmayıp kültürüne sahip çıkan,
Geleceğe umutlu,
Sağlam karakterli,
Mutlu ve huzurlu bir aile yapısına sahip,
Kız ve erkek evlatlarına aynı kıymeti veren mert insanlar olma yönleri ile farklılık gösteren bir yapıda olmalıdır.

Toplumumuz yardımlaşma ve dayanışma yolu ile birbirine kenetlenmeli ve Şanlıurfa’da saygın fertlerin mensubu olduğu bir aileden olduğunu unutmamalı çeşitli provokasyonlara (kışkırtmalara) gelip kendine ve aşiretine zarar verecek sözlü ve fiili eylemlerden uzak durmalıdır.

Son zamanlarda elde edilen hem toplumsal ve ekonomik hem de siyasi olumlu havanın kaybolmaması, aşiretimiz için belirlenen kısa ve uzun mesafeli hedeflerin bertaraf edilmemesi için herkesin sakin ve huzur içinde işinde gücünde olması, çocuklarının eğitimi ile ilgilenmesi, ailesinin sosyoekonomik işleri ile ilgilenmesi gerekir. Biz bir aileyiz, hem de Şanlıurfa’nın en büyük aşiretlerinden olan bir aile. Yaptığımız her şeyin hesabını verebilmeli, başarılarımız ile kendimizden söz ettirebilmeliyiz.

Sosyal medyada ve diğer çeşitli platformlarda bir olay veya duruma karşı tepki koyarken aşiret olgusunu ön plana çıkarmadan ferdi olarak tepkimizi ortaya koymalıyız. Olayları bireysellikten çıkarıp aşiret çatışmalarına sebep olacak hale getirmeyelim. Aşiret olarak, doğrudan aşireti ilgilendiren olaylar dışında lütfen aşiret birlikteliğine zarar verecek, diğer aşiretlerle ya da doğrudan devlet ile çatışmaya ve olumsuzluklara sebep olacak eylemlerden kaçınmalıyız.

Son söz: Saygın bir toplum, iyi eğitimli ve kültürlü bir toplumdur. Toplumsal, ekonomik ve siyasi farkındalık için daha çok çalışmalı ve yıkıcı olmadan kucaklayıcı bir anlayışla sevgimizi, iyiliğimizi tüm topluma göstermeliyiz.

Tüm Mersavi akrabalarımızı seviyoruz. İnsanlık için örnek olmalarını dileriz.

Hüseyin KAYA

16/06/2023


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
  FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 1. FEN LİSESİ KAZANAN ÖĞRENCİLERE MERDEN'DEN ÖDÜL
 2. Bilek Güreşi
 3. MER-DER OKUYOR
 4. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 5. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 6. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI