Bugun...KURTULUŞ SAVAŞINDA MERSAVÎLER
Tarih: 02-08-2019 13:33:36 + -


Şanlıurfa'nın en büyük aşiretlerinden olan Mersaviler, Kurtuluş Savaşında Urfa ilinin kurtuluşunda da büyük hizmetler yapmışlardır.


KURTULUŞ SAVAŞINDA MERSAVÎLER

KURTULUŞ SAVAŞINDA MERSAVÎLER

Kurtuluş savaşında Urfa'nın kuzeybatısının savunulmasında unutulmaz destanlar yazan atalarımız, Fransızların bu topraklardan çıkması için üzerlerine düşen görevi layığı ile yerine getirmişlerdir.

Mersavîler, Urfa’nın kurtuluşu esnasında Saco’nun Fransız askerlerinin Urfa’yı terk etmeye başladıkları zamanda Urfa Suruç arası bir bölgede Fransız askerlerinin giderken elde etmek istedikleri birtakım ganimetlerden dolayı dayanamamış ve onlarla savaşa girerek, sözlerinde durmayıp bir şeylere karışmadan Urfa’yı terk etmek gerekirken sağa sola ateş eden ve masum hayvanlara bile zarar vermekten çekinmeyen Fransız askerleri ile savaşmışlar ve birçoğunun cezasını vermişlerdir. Fransızların bölgeyi terk ederken yaptıkları taşkınlıkların sebep olduğu bu çatışmalarda kesinlikle masumlara zarar verilmemiştir. Öyle ki aman dileyen ve taşkınlıktan vazgeçen askerler bile serbest bırakılmış ve memleketimizi sağ salim terk etmek için güvenlikleri sağlanmıştır. Gösterilen tüm iyi niyetlere rağmen bazı askerlerin de cezası verilerek böylece Fransız askerlerinin çekildikleri köylerin talan edilebilecek yenilebilir lokma olmadığını anlamalarını sağlamışlardır.

Mersavîler şimdiki Gözek Yüzme Havuzunun bulunduğu bölgede eski yolda olan küçük köprünün etrafında sipere yatmışlar ve bizim askerler eşliğinde Urfa’yı terk etmek üzere gece yola çıkan Saco ve askerlerine, herhangi bir taşkınlık veya sarkıntılık ve kalleşlik durumunda müdahale etmek üzere hazır beklemişlerdir. Bizim askerin sözü edilen köprüye geldikten sonra ayrılmak üzere geri dönüşleri başladığında Saconun kalleş askerleri bizimkilere ateş edince sipere yatmış olan Mersavî çeteleri de ateşe başlamış ve hainlerin hak ettiği cezayı almalarını sağlamışlardır

Ayrıca Maraş’ta bulunan Fransızlarla Ermenilerin Müslüman halka karşı saldırıya geçmeleri üzerine Maraş ve çevresinde bulunan Kuvâ-yı Milliye tarafından savunma hazırlıkları yapıldığı, aralarındaki şiddetli çarpışmaların sürdüğü, Antep’den Maraş’a erzak ve cephane nakleden bir Fransız nakliye kolunun Behisnili meşhur eşkıya Benli (?) Ali ve avanesi tarafından imha edildiği, Avane reisleriyle Millî aşiretinden oluşan 2.000 kadar atlı ve 600 kadar da develi bir kuvvetin 1 Şubat 1920’de Suruç’a gelerek kasabayı kuşattığı, Fransızlara kasabayı terk etmelerini, aksi halde hücum edeceklerini bildirdikleri, Berazi aşireti reisinin Yasravi (Mersavî ) aşiretleriyle birleşerek tren hattını tahrip etmeye gittiği, Cerablus-Müslime Cerablus-Akçakale hattının tahrip edildiği, Suruç’taki Fransızların Birecik’e çekildiği, ve böylece Fransızların memleketimizi terk etmek durumunda kaldığı, Mamuretülaziz Vilâyeti Vekâleti’nden alınan  
7 Şubat 1920 tarihli şifre telgraf suretinden anlaşılmaktadır.

Milli Mücadele esnasında Mersavîler’in ileri gelenlerinin bizzat harbin içinde olduğu şu araştırmadan da net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Müslüm Akalın ve Cihat Kürkçüoğlu’na yaptırılan URFA MİLLİ MÜCADELE ALBÜMÜ adlı eserin 136. Sayfasında;

“Mersavi aşiretinden Hassê Mersavi: Reisi İbrahim Bey maiyetinde Urfa Kuvayı Milliyesine hizmet etmiştir. Mersavi aşireti reisi İbrahim (Doğan) (Osman-Ayşe): Urfa Mücadelesi'nde maiyetiyle birlikte Kuvayı Milliye hizmetinde çalışmış, Dergezenli ve Şebeke cephelerinde mücadele etmiştir.

Mersavi aşiretinden İsmail Demir (Recep-Besse) (1893-1968): Aşiret mensuplarıyla şehre gelip Kuvayı Milliyeye dâhil olmuş daha önce şehit olan arkadaşı Bayram oğlu İsmail'den başka Fransızların Urfa'yı tahliyesini müteakip katıldığı Şebeke çatışmasında, arkadaşları Bayram oğlu Mehmet, Cuma ve muhacir Aslan da şehit olmuşlardır. İsmail Demir Fransız işgalinin sona ermesinden sonra arkadaşlarıyla birlikte

Gaziantep'e yardıma giden Urfa Kuvayı Milliyesi içerisinde yer almıştır.” Denmektedir.

İbrahim Bozkurt tarafından 2003 yılına yazılan “Tarih Boyunca Aşiretçilik ve Şanlıurfa Aşiretleri” isimli eserin “Mersavîler” başlığında şöyle yazılıdır:

“Bölge aşiret tarihi ile ilgilenen yazarların ve bölge tarihçilerinin bu aşiret ile ilgili kayıtlarına fazla rastlamadım. Ancak 19 Mayıs Üniversitesi Tarih bölümü arşivinde “Aşiretler ve Osmanlı – Türkiye Kimliği” isimli eserde; bu aşiretin Kanuni Sultan Süleyman döneminde Horasan’dan Urfa’nın Bozova ilçesinin Yoğunburç köyü civarına yerleştirildikleri kayıtlıdır.

            Yine “Osmanlı dönemi İskan Güneydoğu Anadolu” eserin 60. Sayfasında 16 Ocak 1692 yılında Halep valiliğine hitaben gönderilen fermanda Tacirli aşiretinin Çarmelik’e yerleştirilmesi istenmiş fakat Mersavi aşiretinin Carmelik hanına hizmet ettikleri, Hanın tamirine ve gelen giden misafirlerin atlarına baktıkları” anlatılmaktadır.

 
Kaynak: Hüseyin KAYA, Şanlıurfa'nın En Büyük Aşiretlerinden Mersaviler

Editör: Hüseyin KAYAİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • MERDER ZİYARELER
  MERDER ZİYARELER
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 • MERDER ZİYARETLERİ1
  MERDER ZİYARETLERİ1
 • MERDERDE EĞİTİM
  MERDERDE EĞİTİM
 • MERDERİN AÇILIŞI
  MERDERİN AÇILIŞI
 • MEDER KİTAP DAĞITIMI
  MEDER KİTAP DAĞITIMI
 1. MERDER ZİYARELER
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 3. MERDER ZİYARETLERİ1
 4. MERDERDE EĞİTİM
 5. MERDERİN AÇILIŞI
 6. MEDER KİTAP DAĞITIMI
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 2. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 3. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 4. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI