Bugun...İNSANLAR YAŞAMA HAKKINA HER CANLIDAN DAHA ÇOK SAHİPTİR
Tarih: 28-02-2017 13:55:38 + -


İnsanlar yaşama hakkına her canlıdan daha çok sahiptir. Düşünen bir canlı, planlayan bir canlı ve uygulayan bir canlı olan insan kendine saygı duymaz, kendi geleceğini garantiye alacak hak ve hukuk kurallarını uygulamaz ise hiçbir canlı için duyarlı davranamaz.


İNSANLAR YAŞAMA HAKKINA HER CANLIDAN DAHA ÇOK SAHİPTİR

İNSANLAR YAŞAMA HAKKINA HER CANLIDAN DAHA ÇOK SAHİPTİR

İnsanlar yaşama hakkına her canlıdan daha çok sahiptir. Düşünen bir canlı, planlayan bir canlı ve uygulayan bir canlı olan insan kendine saygı duymaz, kendi geleceğini garantiye alacak hak ve hukuk kurallarını uygulamaz ise hiçbir canlı için duyarlı davranamaz.

Amerika’da öldürülen bir zenci ile Suriye’de kafası kesilen bir Arap aynı haklara sahip olmadığı zaman, dünya bunların hepsini aynı kefede değerlendirmediği müddetçe insanların hak ve özgürlüklerinden bahsedilemez.

Sokakları ateş topuna çeviren, devletin ve vatandaşların mallarına zarar veren hak ve hukuk düşmanlarına gerekli hukuki müeyyideler uygulanıp gerekli cezalar verilmez ise insan haklarından bahsetmek abes olur.

Yeni doğan bir çocuk ile ölmek üzere olan bir ihtiyar arasında yaşam hakkı bakımından fark yoktur. Dünya bir beyazın değil tüm renklerindir. Adalet beyazların eli ile bugün uygulanıyorsa bu beyazların üstün olduğu anlamına gelmez.

Mal mülk kimde ise o değildir haklı olan

Hakkı bilen ulvi duygu inan budur haklı olan

Kısa kesik saçları toz duman içende kalmış, üstü başı perişan bir vaziyette olan Perişan, babasının ellerini tutmaya gayret ederken yere düşen yırtık lastik terliklerini de almaya çalışıyordu. Etraf yeni patlayan bombanın etkisi ile göz gözü görmeyecek kadar toza, dumana bürünmüş insanların bağrışmaları kulak zarını patlatacak kadar yüksek ve kontrolsüz çıkıyordu. Baba:

-          Perişan, kızım, elimi bırakma sakın, diyordu.

Yumuşacık, beyaz elleri yıllardır doktor olarak hastalara can veren babasının narin avuçlarında kaybolmuştu. Bombalar; kariyer yapmış, ömrünü insanların ömrüne ömür katmak için harcamış bir babayı, kızı ve ailesi ile birlikte bombalamıştı. Tüm varlığını insanların hayatta kalmasına harcayan bir baba, kızına ayakkabı alamamış bir doktor; perişan bir halde kaçmaya çalışıyorlar, rejimin çirkin, hırçın gaddar uygulamalarından.

Şimdi Akdeniz’in serin sularında hırçın dalgalara dayanmaya çalışan bir teknede seken kişiler. Doktor baba hayatta kaldığına ve kızını da kurtardığına şükrederken geride bıraktığı koca bir geçmiş, bir hamım ve erkek evladı için kan ağlarken tekne su alıyor çığlıkları ortalığı kaplıyor.

Evet, tekne su alıyor. Bombaların öldüremediği, açlık ve susuzluğun güç yettiremediği bu iki kaçak, beraberlerinde yetmiş sekiz kişi ile birlikte tekneye giren suyla hayata veda edeceklerdi.

İnsanların hepsine yetecek kadar geniş olan Cennet dünyamız, birilerinin bencil amaçları uğruna cehenneme dönüyor. Hayat yaşanamaz hale geliyor.

Bir “lütfen”, bir “teşekkür ederim” ya da, bir “galiba siz haklısınız” lafzı lügatlerden silinmiş. Hak, Hak’ka tapanların değil, güçlülerin olmuş durumda.

Herkes kendi borusunu öttürüyor. Şimdi insanlar daha mağrur, daha insafsız, daha zalim ve daha merhametsiz.

Kocasının dayağı ile ölen bir genç anne, sahibinin tekmesi ile ölen bir köpek, annesinin karnında öldürülen bir çocuk, kaldırımda yürürken düşüncesiz bir şoförün ani hatası ilen ölen bir genç, freni boşalan bir aracın içindeki insanlar, yaşama, hem de doyasıya yaşama hakkına sahip değil midir?

İnsanların onurunu, haysiyetini, şerefini, dinini, dilini, ırkını korumak tüm insanlığın birinci derecede görevi değil midir? İnsan hakları sadece bazılarının televizyon ekranlarına çıkıp boy göstermesi için mi vardır?

Politikacıların oy devşirmesi için mi?

Laf üretmek kolay da iş üretmek zordur. Kanunu yapmak kolay, uygulama zordur. İnsanların kişisel hak ve özgürlüklerini sonsuza dek tarafsızca savunacak kudretli ve dirayetli hak ve hukuk savunucularına dünyanın çok acil ihtiyacı var. Bir ülkede insan hakları ihlallerine başkaldırıp bir ülkeninkine de sünepe gibi durmak değil, sonuna kadar herkes için hak ve hukuk diyecek bir dünya anlayışına ihtiyaç var. Ben böyle bir özlem duyuyorum. Umudum var olacak ölene dek…

Yaşamak için ellerimi göklere açıp

Ver rabbim bana ömür, dilerim

Tüm yarattıklarını gör

Kudretinle ben nasıl gözetirim

Al içimizdeki bencilliği

Ben değil biz diyelim

Yaşamaksa hep birlikte el ele

Özgür göklere uçurtma yapalım.

                Şu İsrail postalı ile dövülen narin beden

                Şu Esad ile yıkılan hayatlar

                Şu Çin zulmünde çile çeken nazenin

                Ya Afganistan’da kahrolası bombalar…

Bir gül kokusu yayılsa dünyaya

Herkes aynı anda alsa kokuyu

Ta ciğerlerinin en ücra noktasında

Siyah, beyaz renkler birleşse, havaya aynı anda çıkıp, göklere uzansa bir nefes gibi ebedi…

Hüseyin KAYA


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TOPLUM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 • MERDER ZİYARETLERİ1
  MERDER ZİYARETLERİ1
 • MERDERDE EĞİTİM
  MERDERDE EĞİTİM
 • MERDERİN AÇILIŞI
  MERDERİN AÇILIŞI
 • MEDER KİTAP DAĞITIMI
  MEDER KİTAP DAĞITIMI
 • Mersaviler
  Mersaviler
 1. MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 2. MERDER ZİYARETLERİ1
 3. MERDERDE EĞİTİM
 4. MERDERİN AÇILIŞI
 5. MEDER KİTAP DAĞITIMI
 6. Mersaviler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 2. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 3. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 4. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI