Bugun...



DEPREMİN ARDINDAN
Tarih: 17-02-2023 11:17:01 Güncelleme: 17-02-2023 11:43:01 + -


ARIN FELAKETİNE DUÇAR OLDUK.


DEPREMİN ARDINDAN

DEPREMİN ARDINDAN

06.02.2023 günü saat 4.17’de Türkiye tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadı. Tüm ülkeyi yasa boğan bu felakette 17/02/2023 günü AFAD'ın resmi açıklamasına göre depremden etkilenen “Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ” illerinde toplam 38 bin 44 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Resmi olan bu verilerin çok daha üzerinde bir can kaybı olduğu tahmin edilmektedir. Bu, bizi kolay kolay atlatamayacağımız travmalara soktu. Üzüntümüzü kelimelerle ifade etmemiz kolay değil. Milletimizin başı sağ olsun. Başta depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş olmak üzere 11 şehrimizi etkileyen 7.7 ve 9 saat sonra aynı gün 7.6 şiddetindeki iki deprem büyük bir yıkıma sebep oldu. Şanlıurfa’mızda da çok sayıda binanın yıkılmasına ve hasar görmesine sebep olan bu depremde gördük ki, bu millet el ele vererek en acı günleri bile atlatma iradesine sahiptir.

AFAD’ın verilerine göre kurtarma personeli ve ekipmanları afet bölgelerinde şu şekilde bulunuyordu: “Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, İtfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’lar ve uluslararası arama kurtarma personelinden oluşan toplam 29.160 arama kurtarma personeli görev yapmaktadır. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde diğer ülkelerden gelen ve görevi devam eden arama kurtarma personeli sayısı 11.488’dir.

Ayrıca AFAD, Emniyet, Jandarma, MSB, UMKE, Ambulans Ekipleri, Yerel Güvenlik, Yerel Destek Ekipleri ve 9.908 gönüllü dahil olmak üzere, sahada görevlendirilen saha personel sayısı ile birlikte bölgede görev yapan toplam personel sayısı 264.389’dur.  

Afet bölgesine başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör vb. iş makineleri olmak üzere toplam 12.600 araç sevk edilmiştir.

Afet bölgelerine 38 Vali, 160 Mülki İdare Amiri, 19 AFAD üst yöneticisi ile 68 il müdürü görevlendirilmiştir. Ayrıca, uluslararası yardımların koordinasyonu için 12 büyükelçi ve 16 Dışişleri Bakanlığı personeli bölgede görevlendirilmiştir.”

Bu verilerin çokluğuna rağmen afetin büyüklüğü, aynı anda binlerce binanın yerle bir olması, depremin gece saatlerinde meydana gelmesi gibi sebeplerden dolayı arama ve kurtarma faaliyetleri yetersiz kalmıştır. İşte tam bu noktada gönüllülerin varlığı ve önemi otaya çıkmaktadır.

İlk gün ve ilk saatten başlayarak, hâlâ kimsenin evine girmeye cesaret edemediği bugün, depremin 11.gününde yaraların sarılmaya başlandığı ve devletin tüm imkânlarını seferber ederek vatandaşını yalnız bırakmadığını görüyoruz. Devlet bir taraftan kendi görevini yaparken depremden az etkilenen Şanlıurfalılar da ellerinden geleni yaparak depremin verdiği acının hafifletilmesi için daha ilk saatten itibaren başta kendi ilimiz olmak üzere harekete geçerek gönüllü bir yardım seferberliği başlatmış ve komşu illere yardıma koşmuştur. Komşumuz Adıyaman bu felaketten en çok etkilenen illerden biri olmuş, nerede ise tüm binalar yıkılmış ya da oturulamayacak derecede zarar görmüştür. Bu durumda komşu Şanlıurfalılar hemen harekete geçmiş daha ilk günkü travma atlatılır atlatılmaz Adıyaman’a yardım seferberliği başlamıştır.

Birçok yardım derneği, vakıf ve çeşitli kurumlar seferberlik ilan ederek hemen yardıma koşmuş ve ellerinden geleni yapmışlardır. İşte tam bu noktada birtakım kendini bilmezler dedi kodu üretmeye başlamış ve hem canlarını, hem mallarını deprem bölgesindeki insanlar için feda eden bu ulvi ruhlu yardım sever insanları incitecek sözler sarf etmiştir. İnsanlar ellerinden geleni yaparlar takdir Allah’tandır. Bazıları da sadece laf üretirler, can sıkar, moral bozarlar. Allah sizleri bildiği gibi yapsın.

MER-DER bir yardımlaşma derneğidir. Birinci önceliği kendi akrabalarından başlayıp tüm insanlarda gücü nispetinde yardım etmek olan bu dernek, asrın felaketi olarak da kabul edilen bu büyük depremde dernek olarak dedikodulara fırsat vermemek adına dernek faaliyeti olarak hareket etmemiş fakat tüm üyelerine seferberlik ilan ederek öncelikle devletin ihtiyaç duyduğu iş gücü, ekipman ve yiyecek, giyecek konusunda yardımda bulunmaları için harekete geçilmesini istemiştir. Böylece hem bu acı günde tanıtım ve reklam yapma hatasına düşmemiş hem de yardımların doğrudan ihtiyaç sahibine ulaşmasını sağlamıştır. Bazılarının yaptığı gibi logomuzu ön plana çıkartarak sahaya çıkmadık. Hem insanlığımız hem, bedenimiz, hem de malımızla birebir ihtiyaç duyulan noktalarda bulunarak elimizden geleni yaptık. WhatsApp gruplarında gençlerimizin büyük gayretini, ihtiyaç durulan beden gücü ve ekipman için nasıl cansiperane bir şekilde çalıştıkları gördük ve bunu hiçbir zaman bir övünç kaynağı olarak da yayınlamadık. Hiçbir sosyal medyada kendi yaptıklarımız paylaşmadık. Çünkü iyilik gizli ve aşikâr yapılabilir ama reklamı olmaz.

Allah zenginlerin mallarını daha da arttırsın. Nitekim onlar dar zamanda her daim varlıkları ile en ön saflarda yer alırlar ve en büyük yardım da onlardan gelir. Bazılarının yaptığı gibi biz zenginlerden nefret etmiyoruz. Tam tersine onların malına Allah mal katsın diyoruz. Onların fakir olması bize bir şey kazandırmaz ama zengin olmaları bu depremde de gördüğümüz gibi çok şey kazandırır. Bazıları gözlerini zenginlerin malına dikiyor ve adeta ellerindekinin tamamını kaybetmeleri için çalışıyor. Zenginler gökten zembille inmediler. Zenginlik, İçimizdeki çalışkanların, zekilerin, fırsatları değerlendirmesini bilenlerin azim ve kararlılıkları ile emeklerinin karşılığını alarak edindikleri varlıklarıdır. Helal yollarla kazanan ve malına mal katanlara dua ederiz. Allah onların malına mal katsın. Katsın ki onlar da işte böyle afet zamanlarında mazlumun yanında olarak kazandıklarından Allah yolunda gönül rahatlığı ile harcasınlar.

Bu hususta birçok akrabamızın gerek sahip oldukları iş makinaları ile, gerek paraları ile gerek bizzat bedenleri ile büyük gayretler göstererek sahada olduklarına şahit olduk. Biz şahit olduklarımıza ancak dua ederiz.

Gençlerimiz sürekli whatsApp gruplarında hangi bölgede ne gibi ihtiyaçlar olduğunu görerek paylaştılar ve yardımların doğru yere birinci elden ulaşmasını sağladılar. Bu hususta özel gayret gösteren ve 10 gün boyunca hep deprem bölgelerinde olan sevgili gençlerimizi en candan duygularımızla kutluyoruz.

Onların can siperane gayretlerini gördük. Hiçbir reklam malzemesi yapmadan özel gayretleri ile çalışan gençler iyi ki varsınız. Tek tek isim saymak istemiyoruz. Sizi herkes biliyor zaten siz bilinmek istemezseniz de.

MER-DER

17.02.2023

 






Etiketler : DEPREM MERDE

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bilek Güreşi
  Bilek Güreşi
 • MER-DER OKUYOR
  MER-DER OKUYOR
 • MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
  MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 • GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
  GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 • MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
  MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 • İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
  İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
 1. Bilek Güreşi
 2. MER-DER OKUYOR
 3. MER-DER KİTAP OKUMA ETKİNLİKLERİ
 4. GENÇLİK SEMİNERİ TOPLANTILARI1
 5. MER-DER KİTAP-KAHVE PROJESİ
 6. İSTİŞARE TOPLANTILARI_1
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
  İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. İŞTE ÜLKEMİZİN GURURU
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 3. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 4. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 5. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI