Bugun...BERABERLİĞİMİZİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ
Tarih: 08-11-2019 10:52:25 Güncelleme: 11-11-2019 14:25:25 + -
BERABERLİĞİMİZİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ

BERABERLİĞİMİZİ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ

 

MERSAVİ ailesi mensupların son zamanlarda gösterdiği büyük ilerleme performansı birçok aşiret reisinin ve hatta siyasi platformda söz sahibi olan kişilerin sindirme politikası ile karşı karşıya kalmış görünüyor. Ailemizi bölmek, parçalamak istiyorlar. Bu kolay olmuyor ama onlar da durmuyorlar. Kendini aşan yeni nesil gençlerin önüne hep yeni duvarlar koyuyorlar. Bunu yapmak için de eski nesilden bazılarımızı yanlarına çekmeyi başarıyorlar. Bunu nasıl yaptıklarını bilmiyorum, öğrenmek de istemiyorum. Benim derdim akrabalarımın nasıl birlik ruhu sağlayacağı ve her ortamda birbirini savunacağıdır.

MERSAVİ kurmayları, evet kurmay diyorum ben, bir araya gelmelidir artık. Arada bir husumet yok, kaba söz yok, şiddet yok … neden bir araya gelemiyoruz.

Aktif siyasetin içinde istişare ederek, MERSAVİ olarak doğrudan kendini ailenin bir parçası sayan insanların bu kötü gidişat konusunda kafa yormasının zamanı gelmedi mi?

Bencillik noktasından ne zaman nasıl uzaklaşacağız?

Memleket siyasetinde, ekonomisinde, kültürel ve sosyal alanında etkili olmamamızın sebepleri konusunda sürekli zihin yoran, çözüm üreten ve çalışan gençlerin varlığını ne zaman nasıl keşfedeceğiz?

Siyasi arenada boy gösteren adaylarımızın istişare etme mantıkları neden kaybolmuş?

Kendini inkâr etme noktasında neden bu kadar hevesliyiz?

Siyasi prestijimizi nasıl düzelteceğiz? Birlik, beraberlik ve kardeşlik sağlanmadığı müddetçe siyasi arenada söz sahibi olamayacağımız çok net iken, bunu bile bile daha ne zamana kadar sürdürebiliriz?

Birilerinin dediği gibi, biz bir araya gelemeyecek miyiz?

Bizi yıllardır Urfa’nın ikinci sınıf insanı gören, bize geri hizmetlerde iş ve aş veren insanlar, yeni ufuklara sahip yeni neslin önünü nasıl keseceğinin hesaplarını  yaparken biz ne alemdeyiz?

Biz neden bir olamıyoruz?

Bu son sözümüzün dayandığı tespitler tüm Mersavilerin bildiği ve söylediği   şu sebeplere bağlanıyor ve ben bir gün bunun da biteceğini hayal ediyorum :

Çekememezlik,

Kıskançlık,

Haset,

Önyargı,

Küçümseme,

Menfaatçilik,

Hor görme,

Kendi kararlarını kendi verememe,

Yabancıyı akrabadan önde tutma,

Ve en önemlisi de kendine güvenmeme…

Bu duyguların tamamı terbiye edilebilir, düzeltilebilir, yenilenebilir…

 

O halde bu söylemleri baz alarak efendimizin birkaç hadisini hatırlamakta fayda var:


Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allahın kulları kardeş olunuz.
(Buhari ve Müslim; Huccetül İslam İmam Gazali, İhyau Ulumid-din, 3. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 315)

Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah’a yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.
(Tirmizi; Huccetül İslam İmam Gazali, İhyau Ulumid-din, 3. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 425)

O halde söylemlerimizde yumuşak olmalı, kin ve garezden kaçınmalı, birbirimize cephe almamalı, maksadı aşan isnatlarla bir diğer kardeşimizin imanını, insanlığını, kişiliğini sorgulamamalı (fetva üzere bir kişinin imanına bir, kafirliğine doksan dokuz delil olsa o kişi hakkında yargı kararı verilirken mümin olarak muamele edilir)
 

Siyasi söylemlerin ardı arkasının kesilmediği bu kısa süreçte yaşanan hırs ve öfkeye esir olmamalı ve sonraki süreçte aramızda zaten mevcut bulunan ayrılık tohumlarını yeşertmemeliyiz...

İnsanlar birbirlerini karşılıklı yaptıkları insanlık ile tanırlar, hatırlarlar. Kimin kime ne yardımı olmuş ise, o yardımlar dile gelir, sevgi  ve şefkat dile gelir; dilden dile dolanır ve sonsuzluk kervanını meydana getirir.

Sonsuzluk kervanında, bir fert olmak bize de nasip olursa biz buradayız.

Birçoğumuzun nefsine zor gelecek de olsa, önümüzde Efendimizin sahih kaynakları ile verilmiş hadisi şerifleri varken tavrımızı ve duruşumuzu bir kez daha gözden geçirmemiz elzemdir...

Yunus ne güzel demiş:

Gelin birlik olalım, işi kolay kılalım
Sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz
 

Hüseyin KAYA

Mersavileri anlatan kitabımız Allah'ın izin ile bastırılarak akrabalarımıza ücretsiz olarak dağıtıldı. Ola ki kitabımızın eline ulaşmadığı akrabamız varsa aşağıdaki linkten kitabımızın pdf formatını bilgisayarına ildirebilir.

Tüm akrabalarımıza hürmetlerimizi sunarız. Daha ayrıntılı bir baskı ile zengin içerikli kitabımızda görüşürüz İnşaallah.

"Şanlıurfa'nın Büyük Aşiretlerinden Mersaviler" kitabımızın pdf dosyası için tıklayınız.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • MERDER ZİYARELER
  MERDER ZİYARELER
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 • MERDER ZİYARETLERİ1
  MERDER ZİYARETLERİ1
 • MERDERDE EĞİTİM
  MERDERDE EĞİTİM
 • MERDERİN AÇILIŞI
  MERDERİN AÇILIŞI
 • MEDER KİTAP DAĞITIMI
  MEDER KİTAP DAĞITIMI
 1. MERDER ZİYARELER
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 3. MERDER ZİYARETLERİ1
 4. MERDERDE EĞİTİM
 5. MERDERİN AÇILIŞI
 6. MEDER KİTAP DAĞITIMI
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 2. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 3. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 4. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI