Bugun...BEKLENEN KİTAP MERSAVİLER ÇIKIYOR
Tarih: 27-05-2019 15:20:10 Güncelleme: 27-05-2019 15:33:10 + -


Şanlıurfa'nın en büyük aşiretlerinden biri olan Mersavilerin tarih sahnesine çıkışının takip edilmesi göçebe bir toplum olduklarından, pek kolay olmamıştır. Tarih kayıp olan kültürlere mezar olmasın diye bugün Urfa'mızın en köklü aşiretlerinden olan Mersavileri anlatma gereği duyduk. Basımı yapıldıktan sonra İnşallah en kısa zamanda pdf kopyasını da buradan paylaşacağız.


BEKLENEN KİTAP MERSAVİLER ÇIKIYOR

SUNUŞ

16. Yüz yıldan bu yana Şanlıurfa ilinde büyüklüğüne yakışan bir vakar ve sükûnet ile yaşayan Mersavîlerin; birlik ve beraberliklerini pekiştirmek; medeni kültüre adaptesini hızlandırmak ve bilgi çağında olduğumuz bu zamanda gerekli bilgi, birikim ve hayat tecrübesi ile donatılmasına olanak sağlayacak çalışmaları yapmak gayesi ile 2007 yılında kurulan Mersavî sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür ve Eğitim Derneği (MERDER), kısa sürede çok şeyler başarmış ve tüm akrabalarının ve Şanlıurfalıların teveccühünü kazanmayı bilmiştir.

Çalışmalarına eğitim ile başlamaları ayrıca takdir edilecek güzel yönleridir. MER-DER, aşiret olgusunu pekiştirip insanları çeşitli kalıplara hapsetmek için değil; çemberini genişleten ve diğer aşiret ve kesimlerden olan insanları da kucaklayıcı bir anlayış içinde kardeşlik duygularını besleyen gayretler içinde olmak için kuruldu.

Kan renginden güneş parlaklığına bir geçiştir MER-DER. Güneş ile aydınlığa olan inanç ve beklentileri ifade etmek için köklü ve sağlam bir yapı ifade eden çınar ağacını amblemine yerleştirdi. Dalları asırlar kadar eski, yaprakları kucaklar kadar geniş, gölgesi serin ve bereketlidir çınarımızın.

Nice yıllar daha güzel birçok çalışmalar yapacak olan MER-DER’in bu kitap ile MERSAVİLERİ anlatmak üzere bir çalışma yapmış olması aşiretimiz, ailemiz ve Şanlıurfa’nın kültür ortamı için büyük bir kazanç olacaktır.

Kültürler ölmemeli, farklı kültürler bir kilimin farklı desenleri gibi iç içe ve uyum içinde olmalıdır. Hasretler, acılar, özlemler; sevinçler, mutluluklar, aşklar aynı desenler ile süslenmelidir.

Kitabın hazırlanması aşamasında bugün aramızda olmayıp ebediyete intikal etmiş eşi bulunmaz kurucu başkanımız Davut KIRMIZIASLAN’ın emeğini anmadan geçemeyeceğiz. Maddi, manevi desteğini esirgemeyip her an bizimle birlikte olan başkanımıza Allah’tan rahmet dilerken, bu kitabı onun manevi şahsında tüm Mersavîler’e ithaf ediyoruz.

Bu kitabı hazırlamakta emeği geçen tüm MERDER yönetimine teşekkür ederken, bu çalışmanın daha iyi çalışmalar için örnek teşkil etmesi dileği ile hayırlı olmasını dileriz.

MER-DER Yönetim Kurulu - 2019


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MERDER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • MERDER ZİYARELER
  MERDER ZİYARELER
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 • MERDER ZİYARETLERİ1
  MERDER ZİYARETLERİ1
 • MERDERDE EĞİTİM
  MERDERDE EĞİTİM
 • MERDERİN AÇILIŞI
  MERDERİN AÇILIŞI
 • MEDER KİTAP DAĞITIMI
  MEDER KİTAP DAĞITIMI
 1. MERDER ZİYARELER
 2. MERDER EĞİTİM MERKEZİ
 3. MERDER ZİYARETLERİ1
 4. MERDERDE EĞİTİM
 5. MERDERİN AÇILIŞI
 6. MEDER KİTAP DAĞITIMI
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
  MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 • SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
  SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 • MERSAVİ AŞİRESİ 2
  MERSAVİ AŞİRESİ 2
 • MERSAVİ AŞİRETİ 1
  MERSAVİ AŞİRETİ 1
 1. MERDER EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI
 2. SODES MERDER EĞİTİM MERKEZİ İLE HAYALLERİNE KAVUŞTU
 3. MERSAVİ AŞİRESİ 2
 4. MERSAVİ AŞİRETİ 1
VİDEO GALERİ
YUKARI